ako nemaš nalog

Sve što treba da znate o čajevima

Datum: 19.09.2011

Ljudi su još u dalekoj prošlosti otkrili značaj lekovitog bilja i čajeva. Čajevi su univerzalni čuvari zdravlja koji vas čuvaju od: prehlada, pada imuniteta, raznih viroza, antioksidanti su i dobri su za krvne sudove, probavu, želudac, smiruju ali i otklanjaju umor...

Čaj je počeo da se koristi na dalekom istoku u ''Drevnoj Kini'' još pre više od pet hilljada godina i postepeno se širio. Da bi sada predstavljao najzastupljeniji napitak na svetu. Postoji nekoliko hiljada vrsta čajeva mi ćemo vam navesti neke, a vi ćete odrediti koji vam najviše prija.

Način pripreme

Provrelom vodom preliti sušeno bilje (kašičica bilja na 2-3dl vode ili jedna filter kesica) poklopiti i ostaviti da stoji 5-10 minuta. Pripremljeni čaj je najzdraviji bez dodataka, ali ako volite možete ga začiniti šećerom, medom, limunom ili mlekom... Dobijeni čaj možete ohladiti i koristiti kao zdravo osveženje za vrele letnje dane! Čaj je najbolje piti dok je svež i ne dogrevati ga.

KAMILICA

Čaj od kamilice, ''biljna infuzija'' poznata je po svom lekovitom svojstvu još od doba starih egipćana. Tokom istorije opravdala je verovanje da predstavlja lek za sve.

Kamilica se vekovima upotrebljava u narodnoj medicini protiv: upalnih procesa, svih vrsta grčeva, menstrualnih tegoba, bolova u želudcu, otklanja nadutost i gasove, nesanicu i posebno se preporučuje depresivnim i premorenim ljudima popravlja raspoloženje otklanja glavobolje i umiruje ceo organizam.

NANA

Čaj od nane koristi se kao prirodno umirujuće sredstvo, zato je dobar za nesanicu. Efikasan je i protiv kašlja i promuklosti, kao i kod stomačnih, menstrualnih i klimakteričnih tegoba.

Nana sem lekovitih svojstava čaja karakteristična je i po svom osvežavajućem mirisu. Koji kako su japanci dokazali stimulativno deluje na naš mozak, pojačava koncentraciju i budnost organizma. Tako da ga često koriste kao mirišljavo esencijalno ulje. Čest je sastojak i laganih osvežavajućih parfema koje toplo preporučujemo za vrele letnje dane.

ZELENI ČAJ

Zeleni, crni i beli čaj potiču sa iste biljke, a razlikuju se u obradi lišća. Zeleni čaj se suši dok se crni pre sušenja fermentiše. Japanci smatraju da svoju dugovečnost duguju upravo ovom napitku. Zeleni čaj sadrži kofein tako da može biti odlična zamena za kafu, poboljšava koncetraciju i razbudjuje organizam. Dve do tri šoljice dnevno su odlična preventiva protiv malignih oboljenja. Poboljšava kosti i krvne sudove. Sadrži vitamine i minerale i odlično je sredstvo za čišćenje celog organizma od štetnih radikala. Ne preporučuje se u velikim količinama trudnicama, malokrvnim osobama i osobama koje imaju zatvor.

https://www.flickr.com/photos/mckaysavage/

Priprema zelenog čaja

Zeleni čaj se priprema na poseban način i treba voditi računa da voda koju koristite ne sme biti pretopla, inače će biti ružan čaj ukusa ribe, (ispod 80 stepeni). To ćete postići tako što nećete pustiti da provri voda ili ako provri sklonite je i pustite da se prohladi oko minut. Čaj preliti sa vodom  poklopiti i ostaviti izmedju 3 i 5 minuta da stoji procediti ga i piti topao.

ŽALFIJA

Žalfija je divlja, višegodišnja, žbunasta biljka, sivo-zelene boje i ljubičastih cvetova, visine od 30-60 cm. Žalfija je u narodu još poznata i kao Kadulja, Kuš... prevod njenog latinskog imena bukvalno znači spasonosna i lekovita, ''biljka spasa'' od svih bolesti. Raste po kamenitim, ne pristupačnim predelima, uglavnom u širom krugu mediterana, gaji se i u vrtovima.

Žalfija je aromatična, gorka biljka koja se koristi protiv svih vrsta zapaljenja, upale grla i krajnika, promuklosti, upale unutrašnjih organa, mokraćnih i vaginalnih upala. Dobar je protiv tegoba u usnoj duplji upala desnih i afti. Žalfija sem antibakteriskog dejstva utiče i protiv gljivica pogotovo protiv kandide, možete je koristiti kao kupku protiv atletskog stopala. Žalfija smanjuje i znojenje pa je dobra u menopauzi, kod noćnog znojenja a reguliže i hormone pa je dobra i u pubertetu. Pored duge tradicije lečenja disajnih organa žalfija je odlična za organe za varenje, poboljšava apetit, smanjuje gastritis, ublažava gasove. Čistikrv od štetnih radikala i poboljšava koncentraciju i jača nerve. Lek za SVE!

Žalfija se koristi u svojstvu čaja, kupke, za ispiranje ali i kao vino i liker, a odličan je i začin.

Čaj: jedna supena kašika žalfije na 2-3dl ključale vode poklopi se i ostavi pola sata posle se pije u malim gutljajima nekoliko puta na dan.

Ispiranje: usne duplje ili vaginalno ispiraje koristi se smeša od jedne kašike žalfije koja se kuva 10 min u litri vode prohladi se pa se koristi za ispiranje.

Liker: Zagrejati decilitar vode do ključanja pa dodati šaku žalfije, skloniti i ostaviti 5 minuta da se prohladi pa dodati 250g meda i 750ml lozove rakije. Sve dobro promešati nasuti u staklenu flašu i ostaviti mesec dana da stoji uz povremeno mućkanje. Piti jednu čašicu pre jela.

Vino: Dve litre dobrog vina staviti da se zagreje dodati mu 30g žalfije i 70g ruzmarina prokuvati samo par minuta, skloniti i ohladiti pa u skroz mlako dodati 30g meda i dobro promešati. Nasuti u staklenu flašu i piti rakijsku čašicu pre jela. Dobro za potenciju!

Žalfija je odlična i u kombinaciji sa drugim biljkama tako da je možete koristiti sa: koprivom, brezom, pelinom, bršljanom, majčinom dušicom, lavandom, ruzmarinom... već u zavisnosti od tegoba.

Kopriva

Čaj od koprive poznat još od davnina, koristi se za čišćenje celog organizma i protiv opšte slabosti. Zbog velike količine kalijuma čaj od koprive predstavlja diuretski proizvod koji se koristi za lečenje upala mokraćnih kanala i kod prevencije od nastanka kamena u bubregu.

Zbog gvoždja koje sadrži čaj od koprive je odličan za lečenje malokrvnosti i pomaže snabdevanje tela kiseonikom.

https://www.flickr.com/photos/31031835@N08/

Čaj od koprive čisti krv i pomaže kod oboljenja kože, upale akni i bubuljica, a pozitivno utiče i na upalne procese u usnoj duplji, leči upale usta i desni.

Kopriva je odlična u podsticanju obnove ćelija pa se koristi kod reumatskih oboljenja i kod oštećenja hrskavica. Potrebno je piti jak čaj od koprive (pripremljen od 3g koprive) tri puta na dan u periodu od 6 meseci. Odlično pomaže pri uklanjanju bola u zglobovima i pomaže obnavljanje hrskavice u zglobovima.

Kopriva se koristi i u kozmetičke svrhe za pripremu raznih preparata protiv opadanja kose, a koristi se i u ishrani iako je dosta zapostavljena, odlična je u proji (kukuruzna pita sa koprivom), kao spanać, u čorbi...

Komentari

[Ukupno: 0 ]

Novisaveti

  • Posni kolači na 10 načina

    Počinje vreme posta isprobajte najbolje posne recepte za kolače. Deset isprobanih recepata za posne, zdrave i ukusne kolače.

    Savet »
  • Posna testenina na 5 načina

    Testenina, a zdrava! Pripremite 5 ukusnih lakih recepata za posnu testeninu bogatu i kremastu a zdravu sa morskim plodovima, paradajizom, pešurkama, tunjevinom.

    Savet »
  • Slatka zimnica na 11 načina

    Slatka zimnica na 11 načina je savet koji sadrži 11 recepata za najsladju slatku zimnicu. Uživajte tokom hladnih zimskih dana u ukusima leta. Napravite pekmez od šljiva, slatko od jagoda, sok od višanja, džem od borovnice, slatko od šljiva i ostale ukusne poslastice.

    Savet »
  • Zimnica na 12 načina

    Zimnica na 12 načina je pravi savet za pripremu zimnice sa isprobanim receptima za ukusnu i zdravu zimnicu. Napravite ajvar, prženu papriku, turšiju, kisele krastavce, barenu papriku, kiseli kupus, kečap, kuvani paradajiz, šampinjone, cveklu, mlevenu paradajiz salatu i paradajiz sa belim lukom i bosiljkom.

    Savet »
  • Piletina iz rerne na 9 načina

    Piletina iz rerne na 9 načina je odličan savet koji u sebi sadrži 9 odličnih recepata kako da pripremite najsočniju i najhrskaviju piletinu a da za to koristite rernu koja će vam sve olakšati. Piletina sa krompirom, Pileći bataci sa medom, Pita sa belim mesom i šampinjonima, Piletina sa trapist sirom iz rerne, Piletina u sosu od belog luka, Ljuta pileća krilca, Rolovana piletina, Piletina sa šampinjonima u umaku od crnog vina, Piletina sa krompirom i paradajizom.

    Savet »
  • Supe i čorbe na 8 načina
  • Najbrži sitni kolači za slavu
  • Letnje salate na 8 načina
  • Krompir na 12 načina
  • Čokoladna jaja